Projekt NOWE ASPIRACJE realizowaliśmy od 1 sierpnia 2022 roku do 31 lipca 2023 roku, czyli równo 1 rok. Głównym celem projektu był wzrost wiedzy, kompetencji i umiejętności kadry naszej Fundacji, która wzięła udział w zagranicznych szkoleniach z zakresu:
- Przeciwdziałania przemocy – jak pracować z ofiarami przemocy i mowy nienawiści, jak reagować na przemoc, metody wsparcia emocjonalnego, bezpieczne reagowanie na przemoc; waga empatii, stosowanie wrażliwego języka, jak reagować, jak pracować ze sprawcami przemocy, metoda porozumienia bez przemocy (NVC- non-violent communication), edukacja świadków przemocy. Szkolenie odbyło się we Francji i zostało przeprowadzone przez Centrum Informacji o Prawach Kobiet i Rodzin CIDFF w Côtes-d’Armor.
- Metody Dragon Dreaming i Coachingu ontologicznego – jako metody na pracę z osobami i grupami, nauka pracy w grupie, radzenie sobie z konfliktami, osiąganie wspólnie zaplanowanych celów, angażowanie do działania i nauka sprawczości, modelowanie pozytywnych zmian, budowanie pewności siebie i wiary we własne możliwości, budowanie zaufanie w grupie, tworzenie zrównoważonych społecznie i środowiskowo projektów. Szkolenie odbyło się w Hiszpanii w Madrycie – podmiot prowadzący Red Amaltea.
- Edukacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – aktywne metody nauczania osób z trudnych środowisk, nauka aktywnego słuchania, zwiększanie partycypacji, nauka empatii, budowania zaufania w grupie, rozpoznawania potrzeb, odgrywanie ról, łamanie stereotypów, budowanie nieoceniających komunikatów; metody: nauka przez doświadczenie, nauka oparta na zapytaniach, wspólne uczenie się, nauka metodą outdoor, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Szkolenie przeprowadzone w Chorwacji (Brno) przez Solution Focused.
- Przeciwdziałanie stresowi i wypaleniu zawodowemu – metoda uważności, Mindfulness – nauka redukcji stresu, osiągania równowagi emocjonalnej, radzenia sobie ze zmianą i trudnymi emocjami, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Brytyjskie Ministerstwo Edukacji już wprowadziło Mindfulness jako nowy przedmiot do szkół. Także WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) promuje dobre praktyki w tym zakresie, np. projekt Østfold County Council(Norwegia). Szkolenie na Cyprze przeprowadziła organizacja Non-formal learning centre VitaTiim.
- Kurs języka angielskiego – Głównym celem kursu było stymulowanie i motywowanie uczestników do interakcji i ćwiczenia języka angielskiego zarówno w klasie, jak i poza nią. Kurs umożliwił rozwinięcie słownictwa i pozwolił na używanie języka w prawdziwych kontekstach, dzięki czemu nasza kadra zwiększyłam swój udział w projektach międzynarodowych i rozwinął się potencjał Fundacji w tworzeniu nowych partnerstw. Kurs odbył się na Malcie, organizator Maltalingua.
Dzięki udziałowi w szkoleniach nauczyliśmy się:
- jak przeciwdziałać przemocy i mowie nienawiści, pracować z ofiarami przemocy i reagować na przemoc;
- jak pracować z osobami z trudnych środowisk, zagrożonych wykluczeniem społ., poznali aktywne metody nauczania;
- jak przeciwdziałać stresowi i wypaleniu zawodowemu, jak radzić sobie z trudnymi emocjami;
- jak pracować w środowisku międzynarodowym, w różnych kulturach;
- podnieśliśmy swoją znajomość języka angielskiego;
- poznaliśmy różne metody pracy z dorosłymi.
Wszystkie zaplanowane kursy trwały 5 dni. W każdym wzięło udział 6 osób – przedstawicieli kadry edukacji dorosłych naszej Fundacji. Zdobyta wiedza przełożyła się na jakość wsparcia udzielanego przez pracowników merytorycznych w ramach prowadzonych szkoleń, doradztwa, animacji dla grup naszych odbiorców.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, dzięki której będziecie mogli Państwo zapoznać się z poznanymi metodami oraz rezultatami projektu, o których opowiedzą jego uczestnicy. Zapraszamy serdecznie do lektury 🙂
Dziękujemy również organizacjom goszczącym, bez których nie udałoby się nam zrealizować zaplanowanych działań oraz składamy podziękowania wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za zaangażowanie i pracę przy powstawaniu niniejszej publikacji.